מסיבת טבע ללא אישורים – האם זה פלילי?

 

פורסם ב- 9/12/2023

 

בשנים האחרונות, רואים בשטח גל גדול של מסיבות טבע אשר נערכות בהתעלמות מהאישורים הדרושים מהרשויות בישראל. אולם, רבים ירצו לשאול, מדוע מסיבות טבע כאלו נערכות כל כך בשקט, ומדוע ניתן לראות אותן כמעט כל הזמן ובכל מקום?

 

התשובה עשויה להיות פשוטה: מדובר במסיבות שאינן חוקיות אשר מכניסות לבעליהם כסף רב והן פועלות ללא פיקוח משטרתי כלל תוך חסכון משמעותי בעלויות רישוי, ובהיעדר אכיפה מתאימה מסיבות אלו ממשיכות להתקיים לעיתים תכופות תוך סיכון ממשי של קבל המשתתפים.

 

האם קיום אירועים כאלו מהווה עבירה פלילית? התשובה היא כן!

 

מהי מסיבת טבע מחתרתית?

המונח "מסיבת טבע מחתרתית" מתייחס לאירועים שמתקיימים בטבע ובפרט במקומות מרוחקים, אך מתבצעים ללא קבלת האישורים הדרושים מהרשויות המקומיות. בפועל, מארגני האירועים שוכרים גנרטורים וציוד הגברה ולא דואגים לקבלת אישורים ממגוון הרשויות, כגון מגן דוד אדום, משטרה, עיריות/מועצות מקומיות.

 

מקור העבירה לרוב נובעים מקשיים פוטנציאליים כגון חוסר יכולת לספק טיפול רפואי או סיוע חירום במקרה של בעיה באירוע. יתר על כן, חוסר היכולת לקבל אמבולנס או אמצעי הגנה אחרים יוצרים פקק בביצוע פעולות הצלה וחילוץ בשעת חירום.

 

מה יש לדעת על הפעלת עסק בלתי חוקי?

החוק לרישוי עסקים מגדיר כי הפעלת עסק בלתי חוקי נחשבת לעבירה פלילית. מתברר כי גם העובדים שמשתתפים במסיבת טבע שלא פעלה להשגת רישיון ואישורים מתאימים יכולים להיתקל באישום בעבירה פלילית.

 

במקרה של חשש מעבירה כזו, המשטרה לרוב מבצעת חיפוש רשימת עובדים במסיבה ועוקבת אחר תשלומים המבוצעים לספקים ונותני שירות במסיבה. חלק מפעולות החקירה הראשוניות המבוצעות כוללות לרוב גם החרמה של ציוד dj וציוד הגברה ולעיתים גם מלווה בפקדות מעצר של מארגן המסיבה. 

 

האם אדם שעבד במסיבת טבע עשוי להיתקל בהליך פלילי?

כן, לפי חוק רישוי העסקים. גם עובד שעובר עבירה כזו עשוי להיתקל בהליך פלילי ואף לעמוד לדין. האדם יכול להימצא בסכנה פלילית גם במקרה שבו נדרש להציג את רישיון העסק, והעובד מסרב או אינו מסוגל לעשות זאת.

לכן, חשוב להבין את המשמעותיות של עבירה זו ולבדוק האם הסדרי הפעילות שלכם בתכנון מסיבת טבע נענים לדרישות החוק. במידה ואתם רוצים למנוע תקריות ובעיות משפטיות, יש לוודא שהכל נעשה בהתאם לחוק ולאישורים הדרושים.

 

חברתנו עוסקת בליווי מפיקים ומארגני מסיבות טבע להשגת היתרים ואישורים לקיום האירוע.

צרו איתו קשר לקבל סיוע בתכנון , ניהול ורישוי מסיבת הטבע שלכם.

 

הכתבה אינו מהווה ו/או מחליפה ייעוץ משפטי .